Aktuální realitní trh v Praze a okolí a život v něm

Stále velmi často potkáváme na trhu názor klientů, kteří se rozhodli počkat s reakci trhu a tedy vyčkávají s případným nákupem či prodejem své nemovitosti. Někdy se od nás očekává jasné doporučení, jak se zachovat a co vlastně mají klienti dělat. Potkáváme mnoho majitelů nemovitostí, s nimi vedeme denně jednání o prodeji jejich nemovitostí. Současně velmi často mluvíme také s kupujícími, kteří naše nemovitosti navštěvují nebo jednoduše projevili zájem svou bytovou potřebu řešit a pomáháme jim vysněnou nemovitost získat. Jedni očekávají sestupný trend cen nemovitostí a vyčkávají s pořízením nemovitosti na lepší cenu a vyhlíží budoucnost, druzí naopak odmítají se svou prodejní cenou nemovitosti pracovat a čekají, že se realitní trh navrátí na původní úroveň cen a oni budou moci prodat svou nemovitost za cenu, za kterou to bylo reálné ještě před poklesem trhu. Zajímavá patová situace je na světě a proto jsme se rozhodli Vám dát určitý návod, jak o situaci smýšlet a jak postupovat. Zde je nutné se podívat na určité skupiny klientů, protože ne všichni se na realitním trhu pohybují ze stejných důvodů a se shodnou motivací. Pokuste se ve vlastním zájmu identifikovat sami sebe a zařadit se do následujícího rozdělení.

Zájemci o nemovitost, kteří mají silnou motivaci či potřebu nemovitost koupit

Zde je třeba si uvědomit, že i realitní trh se chová jako živý organismus a je zcela přirozené, že cena nemovitosti v průběhu času kolísá a stejně tak se mění i úrokové sazby resp. podmínky pro získání financování pro nemovitost. Pokud ovšem potřebujete nemovitost koupit z jakýchkoli důvodů, vždy se soustřeďte pouze na výsledek v aktuálním čase a nedívejte se kolem, kdo co říká, jaké jsou ceny na internetu apod. Nemá smysl čekat, co se stane. Dost možná Vám unikne dobrá příležitost ke koupi již nyní nebo dokonce budete následně časově v tlaku a pořídíte svou nemovitost za horších podmínek. Choďte tedy na prohlídky Vámi vybraných nemovitostí, i když se Vám může cena zdát vyšší nebo nad Vaše možnosti. Veďte jednání s majiteli nemovitosti či zastupujícími realitními makléři. Zcela jistě totiž nakonec narazíte na svou vysněnou nemovitost a podaří se Vám ji získat i za výhodnějších podmínek než byla původně inzerována. Velmi často totiž majitelé nemovitostí poskytnou slevu až určitému zájemci, který nemovitost viděl, zná veškeré podmínky a projevil skutečný zájem nemovitost koupit. Naopak neočekávejte a nežádejte po majiteli slevu, aniž by nedošlo na Vaši fyzickou prohlídku. Zavíráte si tím pouze možnosti, šance a většinou toto kladný výsledek nemá. V neposlední řadě mějte vyřešeno financování - bez vlastních zdrojů nebo předschválené hypotéky budete mít velmi omezenou vyjednávací pozici.

Zájemci o nemovitost, kteří silnou motivaci či potřebu nemovitost koupit nemají a jen se "rozhlíží"

Začněte především u rozhodnutí, proč a za jakým účelem nemovitost chcete pořídit. Pokud je to jen čekání v zázrak a chodíte po prohlídkách nemovitostí s cílem, že majitel nakonec nemovitost prodá za polovinu inzerované ceny, narazíte na výjimečnou možnost apod., opravdu ztrácíte svůj čas.  Jednoduše je třeba vnímat současné podmínky jako nastavenou laťku, kterou můžete společně s majitelem či makléřem lehce posouvat, nicméně vždy ji bude třeba přeskočit, nikoli podlézt. I pro Vás platí doporučení, mějte vyřešeno financování - bez vlastních zdrojů nebo předschválené hypotéky budete mít velmi omezenou vyjednávací pozici. Naopak buďte připraveni, pokud narazíte na něco pro Vás zajímavého. Je to podobné, jako když jdete na nákup do Vámi preferovaného značkového obchodu bez peněz, vyberete si nějaké krásné triko nebo jiný produkt a odejdete s tím, že se vrátíte někdy později ho koupit. Velmi pravděpodobně totiž po návratu dotyčný produkt v obchodě nenajdete nebo bude jeho cena dokonce vyšší, protože je o dané zboží velký zájem.   

Majitelé nemovitosti, kteří mají silnou motivaci či potřebu nemovitost prodat

V první řadě využijte služeb nějaké dobré realitní kanceláře nebo kvalitní práce realitního makléře. Nedávejte přitom na poutavé reklamy slibující vyšší zhodnocení, extra rychlý prodej nebo dokonce prodej bez provize apod. Je každému jasné, že doby, kdy stačilo vystavit inzerci nemovitosti na třeba jen jednom inzertním portálu a „bylo hotovo“ jsou nenávratně pryč. Realitní trh se za poslední měsíce významně posunul a prodat nemovitost za co nejvyšší cenu je v současné době opravdu náročný a nákladný proces. Pro ilustraci se podívejte na naše služby (www.luxurycz.cz/nase-sluzby/), bez kterých se v dnešní době prodej nemovitosti neobejde. U běžné nemovitosti se takové náklady pohybují v řádu desítek tisíc korun měsíčně. Dobrý realitní makléř nebo realitní společnost si svou odměnu zcela jistě zaslouží a pro Vás přitom zajistí nejlepší podmínky. Dopředu budete tyto podmínky znát, nebudete v ničem překvapeni a ušetříte si spoustu času a peněz. U naší RK je tato odměna ve formě provize zpravidla závislá na rozsahu našich služeb, ale vždy na ni máme nárok teprve až potom, co zrealizujeme celý proces podle domluveného scénáře. Tedy investujeme do prodeje Vaší nemovitosti vlastní prostředky a čas a toto je základní a nejsilnější motivace dobré služby.

Pokud potřebujete nemovitost prodat z jakýchkoli důvodů, vždy se soustřeďte pouze na výsledek v aktuálním čase a nedívejte se kolem, kdo co říká, jaké jsou ceny na internetu, co kdo předpovídá apod. Ani zde nemá smysl čekat, co se stane. Dost možná Vám unikne dobrá příležitost k prodeji nebo dokonce budete následně časově v tlaku a prodáte svou nemovitost za horších podmínek. Uveďte proces prodeje Vaší nemovitosti do života s dobrou realitní společností a pozitivní výsledek se zcela jistě dostaví. U naší RK navíc nepodstupujete žádná rizika, vše dopředu přesně definujeme a společně projdeme celý proces prodeje vč. podmínek. Vaše nemovitost bude mít tu nejlepší péči a maximalizuje se pravděpodobnost úspěchu.

 

Majitelé nemovitosti, kteří motivaci či potřebu nemovitost prodat nemají, ale pouze „zkouší“ náhodu

Přiznejme si, ceny nemovitostí prostě již na úrovni loňského či předloňského roku nejsou a výhledy také návrat k nim zrovna nepředpokládají. Na realitním trhu se významně snížil počet zájemců a eliminovala se především skupina „investorů“, kteří historicky nemovitosti kupovali ve velkém jako dobrou investici a vlastně se tím i cena nemovitostí hnala výše. Samozřejmě i banky poskytující úvěry a jejich podmínky jsou jiné. Dnes již nedostane hypotéční úvěr „každý“, velmi často zájemci na podmínky ani nedosáhnou a i odhad nemovitosti ze strany bank počítá s aktuální tržní cenou – dokonce bych řekl, že jsou ještě opatrnější než dříve a odhady stanovují spíše nižší (protože se obávají právě budoucnosti).

Nemá smysl tedy „zkoušet“ nemovitost prodat. Ušetříte si čas, peníze a v neposlední řadě také vynaloženou energii k zjištění, která jsou popsána výše.

 

Závěrem: Realitní trh v Praze je jedním z nejživějších a nejdynamicčtějších trhů v České republice. V roce 2023 se tento trh ocitá před novými výzvami a přináší nové trendy, které ovlivňují jak prodávající, tak kupující. Těší nás neustále zvyšující se zájem o naše služby, protože přesně toto byl cíl LUXURY REAL ESTATE CZ. Neváhejte se na nás obrátit s Vaší potřebou i vy.

 

Těšíme se na Vás. Tým LUXURY REALITY s.r.o. (obchodní značka LUXURY REAL ESTATE CZ)

*
*
*
*
*
*
*
phone: fname: